Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY Zdrowie

Dieta bezglutenowa: wskazówki jak schudnąć, co jeść

Jest wiele osób chorych na celiakię lub u których rozwinęła się nadwrażliwość na gluten, które chcą schudnąć na diecie bezglutenowej. Wynika to z faktu, że wyeliminowanie glutenu z diety nie zawsze przynosi korzyści dla sylwetki. Ponadto, poprzez wykluczenie z diety pokarmów zawierających gluten, osoba z celiakią naraża się na ryzyko wystąpienia niedoborów żywieniowych. Jaka jest właściwa dieta przy celiakii?

Pomaga w tym prawidłowa wiedza o produktach spożywczych i ich właściwościach odżywczych. Na przykład w zbożach bezglutenowych spożycie kalorii może być nawet wyższe niż w zbożach zawierających gluten. Rzeczywiście, w diecie dla celiaków ważne jest, aby wiedzieć, że niektóre zboża, takie jak proso i kukurydza, mają mniejsze spożycie białka, ale są bogatsze w węglowodany. Nie mówiąc już o produktach przemysłowych wytwarzanych z mąk bezglutenowych, które zawierają więcej cukru i tłuszczu.

Z tego właśnie powodu dla celiaków, którzy chcą schudnąć na diecie bezglutenowej, kluczowe jest stosowanie odpowiedniej diety. Jak to często bywa, na wagę wpływa jakość odżywcza i ilość produktów, które się zwykle spożywa. Dlatego znajomość wskazówek, jak stosować dietę bezglutenową, pomoże Ci jeść w zdrowy i zbilansowany pod względem odżywczym sposób, unikając zbędnych kalorii. przekąski dla chorych na celiakię

Dieta bezglutenowa może być pomocna w kontroli wagi, nawet u osób bez celiakii. Jednak wykluczenie glutenu ze swojej diety, gdy nie jest to absolutnie konieczne, ma pewne wady. Przyjrzyjmy się wspólnie szczegółom diety bezglutenowej!

Dieta bezglutenowa: objawy celiakii

Celiakia to stan, w którym u niektórych osób występują problemy po spożyciu glutenu. Czy to nietolerancja pokarmowa czy alergia? Wokół tych dwóch terminów panuje spore zamieszanie. Wyjaśnijmy to sobie właściwie! Celiakia jest formą nietolerancji pokarmowej na pokarmy zawierające gluten. Objawy celiakii są wielorakie. Wahają się one od:

  1. Stany żołądkowo-jelitowe, takie jak zmienione rytmy wypróżnień (zaparcia, biegunki, przerzuty, wzdęcia brzucha itp.).
  2. Zespół złego wchłaniania, aż po powikłania dotyczące układu nerwowego.

W przeciwieństwie do innych form nietolerancji pokarmowej, celiakia nie ma lekarstwa. Jedynym lekarstwem na złagodzenie jej objawów jest dieta! Dieta bezglutenowa, która jest jednocześnie zdrowa i zbilansowana, jest więc jedynym rozwiązaniem dla osób cierpiących na celiakię.

Co to jest gluten?

Najpierw trzeba wiedzieć, czym jest gluten. Gluten to cząsteczka białka występująca w obrębie zbóż takich jak:

  1. Pszenica.

  2. Orkisz.

  3. Jęczmień.
  4. Żyto.

  5. Owies, a także odpowiadające im mąki.

Ponadto gluten nie jest eliminowany przez pieczenie. Wręcz przeciwnie, jest to niezbędny składnik zapewniający prawidłowe wyrastanie ciast. Jest więc w dużym stopniu obecny w wypiekach takich jak chleb, pizza, focaccia czy herbatniki. W szczegółach gluten składa się z dwóch porcji, czyli podjednostek. Gluteliny (lub gluteniny, w pszenicy). Prolaminy (lub gliadyny, w pszenicy). To one w głównej mierze odpowiadają za stan zapalny jelit spowodowany spożyciem glutenu.

Odchudzanie z dietą bezglutenową: co jeść

Dlatego też wykluczenie ze swojej diety pokarmów zawierających gluten może sprzyjać utracie wagi nawet u osób, które nie mają jego nietolerancji. Przestrzeganie bezglutenowej, a zarazem zdrowej diety odchudzającej jest możliwe! Aby jednak dieta bezglutenowa przyniosła efekty, należy zwrócić uwagę na dobór pokarmów zastępczych.

Ponadto mąki, z których powstają produkty bezglutenowe (mąka ryżowa, kukurydziana), bywają ubogie w białko i witaminy z grupy B. Zamiast tego są one bogate w skrobię i cukry proste, które sprzyjają gromadzeniu się tłuszczu i przybieraniu na wadze. Zdrowa pod względem odżywczym i zbilansowana dieta bezglutenowa jest korzystna dla utraty wagi zarówno u osób z celiakią, jak i u osób, które nie mają nietolerancji glutenu. Zobaczmy, jak można przestrzegać zrównoważonej, a jednocześnie bezglutenowej diety dzięki tym szybkim wskazówkom!

Śniadanie, które syci

Jest to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Nigdy go nie pomijaj, nawet na diecie bezglutenowej. Zawsze zaleca się rozpoczęcie dnia od śniadania, które jest zbilansowane pod względem składników odżywczych i witamin. Dlatego preferuj dostępne na rynku produkty bez cukru. Dobrą alternatywą na śniadanie są zboża dmuchane, takie jak ryż, proso, kukurydza i quinoa (naturalnie bezglutenowe). Można do nich dołączyć biały jogurt, odtłuszczone mleko lub mleko sojowe.

Z kolei mleko ryżowe, choć bezglutenowe, nie jest polecane w diecie, ponieważ jest bogate w cukry proste. Porcja świeżych owoców jest zawsze zalecana, aby uzupełnić poranne spożycie witamin.

Zdrowa i lekka żywność, aby utrzymać wagę pod kontrolą

No właśnie nie do końca! Dla osoby chorej na celiakię lub dla tych, którzy chcą podejść do diety bezglutenowej, ważna jest znajomość właściwości odżywczych żywności bezglutenowej. Bycie bezglutenowym nie oznacza automatycznie posiadania mniejszej ilości kalorii. W rzeczywistości, czasami jest wręcz przeciwnie!

W rzeczywistości wypieki bezglutenowe mają mniejszą zdolność „wiązania” (pamiętajmy, że gluten oznacza „klej”). Do produkcji bezglutenowych przekąsek, snacków, chlebów i bułek używa się czasem mąki ryżowej lub kukurydzianej z dodatkiem substancji skrobiowych, które działają jak klej. Jednocześnie zwiększają kaloryczność potraw i wzbogacają je o cukry proste.

Ponadto indeks glikemiczny produktów wytwarzanych z mąk bezglutenowych jest często wyższy niż tych z mąki pszennej. Nie są więc odpowiednie dla osób cierpiących na cukrzycę lub hiperglikemię. Zamiast „bezglutenowej” markowej żywności z mąki ryżowej i kukurydzianej, zaleca się stosowanie innych mniej znanych, ale naturalnie bezglutenowych zbóż (lub pseudozbóż) o niższym indeksie glikemicznym:

  1. Amarant.

  2. Gryka.

  3. Proso.

  4. Quinoa.

  5. Sorgo.

  6. Ryż brązowy.
  7. Teff.

Odchudzanie z dietą bezglutenową: rośliny strączkowe, cenne źródło białka i węglowodanów

Gluten jest cząsteczką zbudowaną z białka. Dieta bezglutenowa może więc być uboga w białko pochodzenia roślinnego. Rośliny strączkowe są doskonałym źródłem białka, węglowodanów złożonych (które nie podnoszą zbytnio poziomu cukru we krwi) oraz błonnika. Są bardzo wskazane dla osób, które chcą stosować dietę bezglutenową, ponieważ uzupełniają kwotę białka roślinnego. Dodatkowo, zawartość rozpuszczalnego w wodzie błonnika jest przydatna w ograniczaniu wchłaniania cukrów i wspieraniu regularności pracy jelit.

Rośliny strączkowe sprzedawane są również w postaci mąki. Mąki te (ciecierzyca, soczewica, groch i fasola) mogą być wykorzystywane do produkcji wypieków takich jak chleb, herbatniki i krakersy, naturalnie bezglutenowych, ale o dobrej wartości białkowej.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz